Produkter   » Djur & Natur » Produkt

Musikaliska kuskar tar Er på tur i björnskogen

Foto: Börje Norfelt

Plats: Vallsta, Hälsingland,

Vinterturer
Slädturer med musikunderhållning bland knekttorpen i Vallstabyn
"Musikaliska kuskar tar rygg på soldat Svärd och följer honom i hasorna bland historier om bockar, knivslagsmål och tyska flygplan."
 
Nedbäddade mellan fällar och filtar färdas vi på den gnistrande snön. Färden går bland de grånade knekttorpen till ljudet av hästarnas frustande och bjällerklang. Vårt mål är en sprakande öppen eld i den lilla vallstugan intill Svärds soldattorp.

turoton_pressbildtvahastova
Foto: Börje Norfelt

Där väntar oss lättsam sång och musik och god måltid framför brasan.

turotonpressbildmusikantern
Foto: Börje Norfelt
 
Tidsperiod: Januari - April.

Tidsåtgång: 3-4 timmar



Sommarturer
Hälsingeskogarna bjuder på en avkopplande stillhet och mystik. Musikaliska kuskar tar er med på tur efter slingrande vägar. Här och där ser vi spår och lämningar efter skogens innevånare.
Här finns också minnen från en tid när skogen myllrade av människor. Tur o Ton delar med sig av berättelser från förr, från livet "på skogen". Blandat med akustisk musik.
Våra turer passar alla oavsett ålder. Både barn, ungdomar och äldre besöker oss och upplever naturen tillsammans.
- Är vi redan framme? brukar barnen fråga efter turen.

turotonpressbildsommarhasto
Fotograf: Ingrid "Imse" Söderberg


Turer med häst och vagn.
Naturnära upplevelser, musikunderhållning och förtäring. Natur/kulturhistoria.

Torsdagsturer för hela familjen
"En musikalisk upplevelse - utöver det vanliga"
Musikaliska kuskar tar Er på tur i björnskogen

Njut av skogens ljud långt från högtrafikerade vägar och tåg. Koppla av och njut av rytmen i hästarnas taktfasta och makliga tempo. Berättelser om livet på skogen.
Ta med egen matsäck eller beställ Tur o Tons matsäckskorg med lokala produkter.
 
Tidsperiod: Juni, Juli, Augusti.
Tidsåtgång:
3-4 timmar.


Det-ska-vi-fira-turer
"Musikaliska kuskar tar Er på tur i björnskogen"
 
Färden går efter en slingrande skogsväg. Målet är är den timrade stugan i Vallstaskogen. Vid dukade långbord på gårdstunet eller i storstugan vid brasans sken, bjuds en god måltid från orten blandad med berättelser och lättsam musikunderhållning. Älgarna i skogen, kommer att få höra glada skratt och lättsamma toner på avstånd.
 
Tidsperiod: Maj - November.
Tidsåtgång:
3,5 timmar.

Mötesplatsen är där kommunerna Bollnäs, Ljusal och Ovanåker möts. Exakt vägbeskrivning ges vid bokning.

turotonpressbildtjejonordsv
Fotograf: Börje Norfelt


Kontakt:
Tur o Ton i Hälsingland
Roger och Maria Svärd
Vallstabyn 1877
820 11 Vallsta

Tel: 0278-450 11
Mobil: 0730-98 19 84
E-post: maria@turoton.se

Mer information: http://www.turoton.se

Tillbaka

Annons
Annons
Annons