Plats: Barolo, Italien,
Vandringsresa med guide med Prima Travel, Sveriges ledande arrangör av vandringsresor och cykelresor!
En spännande nyhet i år är weekendresor där vi vandrar mellan vingårdar. Här bjuds på vackra vyer och fina leder. Italiens fantastiska mat och goda viner smakar ännu bättre när man har fått anstränga sig lite.
Här kombinerar vi Italiens fantastiska mat och goda viner med vandring i maklig takt mellan vingårdar. Vår vinvandring, som utgår från vinbyn Barolo, tillfredsställer både gom och kropp. Under våra dagsetapper går vi genom ett underskönt landskap med böljande vinfält, slott och små byar. Här görs några av Italiens främsta viner, som vi förstås avnjuter tillsammans med traktens mat. Vi får även lära oss mer om grappans hemligheter och smaka på traktens goda choklad och torronenougat. Vi bor bekvämt på Hotel Barolo, som även har egen vinproduktion.
Dagsprogram (svårighetsgraden anges i antal vandrare, 1-4)
Dag 1
Vi flyger till Milano där vi möts av vår svenska guide som tar oss till Barolo. Vi börjar vår gastronomiska resa med lunch på hotellet. På kvällen tar vi aperetivo i hotellets egen vinkällaren innan middagen på restaurang La Cantinetta i byn.
Dag 2
Vi börjar dagen med att lära oss om grappans hemligheter på Distilleria Montanaro. Vi går sedan den korta och vackra vägen upp till slottet Grinzane Cavour, där vi intar en härlig picknick med specialiteter i det fria. Efter maten kan man besöka slottet och dess magnifika vinsamling (enoteca). Framåt eftermiddagen strövar vi vidare till Diano d’Alba och vingården Le Roche, där vi avnjuter en middag med hela 14 rätter och 14 viner!
9 km, 3 h, 300 m upp, 50 m ner. En vandrare.
Dag 3
Efter frukost åker vi till Pollenzo som är Slow Food-rörelsens säte, med eget matuniversitet. Här får vi en guidad visning i Banca del Vino på slottet Corte Albertina. I denna bank ligger årgångsvin från hela Italien i valven och naturligtvis får vi provsmaka. Vi åker sedan till vingården Palazzo Rosso, där familjen Giachino välkomnar oss till en härlig lunch och besök ute på fälten och nere i cantinan. På eftermiddagen tar vi en uppfriskande promenad från den befästa byn La Morra, Le Langhes högsta punkt, tillbaka till Barolo. Middag på egen hand.
3,5 km, 1,5 h, 50 m upp, 250 m ner. En vandrare.
Dag 4
Efter frukost besöker vi tryffel- och hasselnötsstaden Alba, där vi får smaka på traktens kända choklad och torrone-nougat, och även gå runt och fynda bland butiker och caféer. Vi anländer till Milano på eftermiddagen för hemresa mot Sverige
I resans pris ingår: flygresa t/r, transfer, del i dubbelrum på hotell i Barolo med frukostbuffé, tre luncher, två middagar, alla besök och provsmakningar enligt programmet samt guidens tjänster. Tillägg: Enkelrum . ( Kontakta företaget för aktuella priser eller se hemsidan nedan..)
Kontakt:
Tel: 031-813350
Läs mer och boka på
http://www.primatravel.com/resor/se/Vandringsresor-1-4/Vinvandring-i-Barolo-3-344.html
…eller hitta andra härliga vandrings- och cykelresor på på hemsidan nedan...
Vi har även en härlig Vinvandring i klassiska Toscana! Läs mer på
http://www.primatravel.com/resor/se/Vandringsresor-1-4/Vinvandring-i-Toscana-3-371.html