Produkter   » Livsstil & Kultur » Produkt

Upplev gruvstaden Røros!


Plats: Røros, Norge,


Den gamla gruvstaden Røros
UNESCO-världsarvet Røros - UNESCO-skyddade Røros är den mest berömda av Norges gruvstäder och även den som frammanar mest minnen från förr.

Mer än trehundra år gamla, Røros  är känt för sin samling av ett hundratal välbevarade hus  från 1600- och 1700-talet.

Många av Norges gamla trästäder har för länge sedan brunnit ner, men Gamla stan i Røros är fortfarande så välbevarad att filmbolag ofta använder staden för autentiska bakgrundsmiljöer.

VN_Rorus_Hastisnodimman_580
Terje Rakke/Nordic Life AS/Innovation Norway


En speciell stenkyrka
Zions kirke, eller Ziir som den kallas på orten, reser sig över stadens timmerhus. Det påstås att denna åttakantiga stenkyrka, byggd 1784, vid ett tillfälle rymt 2 000 gudstjänstfirande.

VN_Rorus_Byn580
Terje Rakke/Nordic Life AS/Innovation Norway


Med sin barockprakt, var den en gång det kanske enda vackra inslaget en i stad präglad av tungt slit. Kyrkan är öppen vardagar året om, med guidade visningar dagligen mellan klockan 10 och 17 under turistsäsongen.

VN_Rorus_Manmedsinhast_580
Terje Rakke/Nordic Life AS/Innovation Norway


När du strosar utmed Røros gator, kan du nästan höra de historier staden har att berätta om de människor som har arbetat, levt och älskat här. Du kan också njuta av härlig, lokal mat och enastående konst och hantverk – eller bara vara i vintertystnaden.

Vissa säger att Røros alltid är iskallt under vintern. Tro dem inte! Till och från är det faktiskt så mycket som minus fem grader Celsius.

VN_Rorus_Hastdrarrissja_580
Terje Rakke/Nordic Life AS/Innovation Norway


Aktiviteter:
På Røros finns mycket att göra, sommar som vinter. Se hemsidorna nedan för mer info..

Självklart kan du prova på hundspann! Faktiskt sommar som vinter!

VN_Rorus_HUndspann580
Terje Rakke/Nordic Life AS/Innovation Norway

VN_Rorous_Flickamedhundar_5

Läs mer på hemsidorna; http://www.roros.no/

Mer information: http://www.visitnorway.com/se/Historier/Regioner/Midt-Norge/Roros/

Tillbaka

Annons
Annons
Annons